Lymská borelióza

Lymská borelióza patří mezi nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty v Evropě. Jedním ze znaků časného stadia boreliózy je tzv. erythema migrans, červená skvrna s blednoucím středem v místě přísátí klíštěte. Ačkoliv se proti borelióze nelze očkovat, je možné nákaze poměrně efektivně předcházet.

Zdroj: Medical News Bulletin

Statistiky

V Evropě je každý rok zaznamenáno okolo 85 000 případů lymské boreliózy, z toho nejvíce ve střední Evropě. Mezi státy s vůbec nejvyšší mírou výskytu boreliózy patří Bělorusko, Belgie, Chorvatsko, Norsko, Rusko, Srbsko, Bulharsko, Finsko, Maďarsko, Slovensko, Česká republika, Estonsko a Litva.

Navzdory zdokonalení diagnostických metod a zvýšení povědomí veřejnosti je stále mnoho případů přehlíženo a zaměňováno za jiná onemocnění. Incidence boreliózy za poslední čtyři desetiletí značně vzrostla, což je spojováno především s klimatickými změnami, které umožňují klíšťatům přežít ve vyšších nadmořských výškách.

Jaké je riziko, že se nakazím?

Přenašečem lymské boreliózy je v Evropě přibližně 20-35 % klíšťat. Kousnutí infikovaným klíštětem ale automaticky neznamená, že boreliózou onemocníte. Riziko nákazy po kousnutí klíštětem se pohybuje okolo 1-5 % a ve většině případů je k rozšíření bakterií potřeba, aby bylo klíště přisáto 36-48 hodin. Pokud klíště neodstraníme do 36 hodin, může riziko nákazy přesáhnout 70 %.

Kdo je ohrožen?

 • Lidé, kteří bydlí nebo pracují v endemických oblastech, např. zalesněných oblastech
 • Lesníci, myslivci, farmáři, vojenský personál
 • Rizikové aktivity: pěší turistika, sportovní aktivity v přírodě, zahradničení

Zdroj: Světová zdravotnická organizace (WHO)

Je důležité brát v potaz sezónní aktivitu klíšťat, která je nejvyšší v teplých měsících. Klíšťatům se nejlépe daří v teplém prostředí s vysokou vlhkostí vzduchu a v oblasti nízké vegetace, která klíšťatům poskytuje úkryt před sluncem a chrání je před dehydratací.

Symptomy a léčba

Projevy v časném (1.) stadiu

Nejčastějším symptomem časného stadia lymské boreliózy je erythema migrans, i několik centimetrů velká, šířící se červená skvrna s centrálním vyblednutím, která se vyskytuje v 70-80 % případů. Erythema migrans se objevuje po 2-30 dnech od kousnutí klíštětem a přetrvává 14 dní až jeden měsíc. Erythema migrans nebolí a vyskytovat se může i na jiných částech těla, případně se nemusí objevit vůbec. Pokud se skvrna neobjeví, zvyšuje se pravděpodobnost, že nákazu přehlédneme a dojde k rozšíření infekce po celém těle.

Je proto důležité dávat pozor na další možné symptomy včetně horečky, bolesti hlavy a celkové únavy. Časná infekce se dá účinně léčit antibiotiky, která jsou podávaná orálně 2-4 týdny. Léčba antibiotiky předchází komplikacím pozdějšího stadia infekce.

Erythema migrans (Zdroj: Healthline)

Projevy ve 2. a 3. stadiu

Bez léčby antibiotiky se lymská borelióza šíří (cca 6-12 týdnů) a zasahuje mnoho orgánů a tkání včetně centrálního nervového systému (CNS), kardiovaskulárního systému, a muskuloskeletálního systému. Neuroborelióza (neurologické manifestace boreliózy) se vyskytuje v 10-15 % případů a léčí se antibiotiky, která jsou administrována nitrožilně po dobu 14-28 dnů.

V pozdním stadiu infekce se borelióza může projevovat jako lymská artritida, která postihuje převážně velké klouby, nejčastěji kolenní kloub. Stejně jako v časném stadiu se infekce léčí antibiotiky. V tomto stadiu již nemusí být možné úplné uzdravení; to ale vždy závisí na rozsahu poškození tkání před zahájením léčby.

Post-boreliový syndrom (chronická borelióza)

O post-boreliovém syndromu hovoříme v případě, že u pacienta podstupujícího léčbu antibiotiky dlouhodobě neustupují příznaky nemoci, jako je únava nebo bolesti svalů a kloubů. Chronické příznaky mohou přetrvávat déle než 6 měsíců a mohou vyžadovat imunosupresivní léčbu.

Prevence

V současné době neexistuje licencovaná vakcína, kterou bychom se mohli očkovat proti lymské borelióze. Riziko infekce lze snížit dodržováním několika opatření:

 • Vyhněte se kontaktu s klíšťaty (při pobytu v přírodě noste dlouhé kalhoty, tričko
  s dlouhým rukávem a používejte repelenty)
 • Pravidelně kontrolujte svou kůži a věnujte pozornost špatně dostupným místům (např. podkolenní jamka, třísla, podpaží, oblast za ušima, vlasaté části hlavy u dětí)
 • Přisátá klíšťata odstraňte co nejdříve

 

Jak odstranit přisáté klíště?

 • Na přisáté klíště v žádném případě neaplikujte oleje nebo masti
 • Použijte rukavice, dezinfekční roztok, pinzetu nebo speciální kartu k odstraňování klíšťat
 • Pinzetou uchopte klíště co neblíže povrchu kůže, pootočte doprava a doleva a vytáhněte klíště nahoru kolmo k povrchu kůže
 • Po vyjmutí klíštěte místo opět dezinfikujte
 • V žádném případě klíště nedrťte, nemačkejte nebo neštípejte mezi nehty
 • Pokud se klíště nepodaří vyndat i s kusadly, není třeba se obávat – ze samotných kusadel přenos infekce nehrozí

Zdroj: Avenier, Klíšťová encefalitida, klíště.cz

Medical News Bulletin. “Topical Antibiotic Appears Ineffective in Preventing Lyme Borreliosis.”

Medical News Bulletin | Health News and Medical Research, Latest Health News – Medical News Bulletin, 25 Jan. 2017.

Sykes, R. A. and Makiello, P. “An Estimate of Lyme Borreliosis Incidence in Western Europe.” Journal of Public Health, vol. 39, no. 1, 1 Mar. 2017, pp. 74–81., doi:https://doi.org/10.1093/pubmed/fdw017.

“Lyme Borreliosis (Lyme Disease).” World Health Organization, World Health Organization, 26 Apr. 2012, www.who.int/ith/diseases/lyme/en/.

Stanek, G., and Strle, F. “Lyme Borreliosis – from Tick Bite to Diagnosis and Treatment.” Microbiology Reviews, vol. 42, no. 3, 23 Feb. 2018, pp. 233–258., doi.org/10.1093/femsre/fux047.

“Lyme Disease.” Mayo Clinic, Mayo Foundation for Medical Education and Research, 16 May 2018, www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lyme-disease/diagnosis-treatment/drc-20374655.

Hildenbrand, P., et al. “Lyme Neuroborreliosis: Manifestations of a Rapidly Emerging Zoonosis.” American Journal of Neuroradiology, vol. 30, no. 6, June 2009, pp. 1079–1087., doi:https://doi.org/10.3174/ajnr.A1579.

Singh, S. K., and Girschick, H.J. “Lyme Borreliosis: from Infection to Autoimmunity.” Clinical Microbiology and Infection , vol. 10, no. 7, July 2004, pp. 598–614., doi:https://doi.org/10.1111/j.1469-0691.2004.00895.x.

Centers for Disease Control and Prevention . Lyme Disease: What You Need to Know. U.S. Department of Health and Human Services.

Fact Sheet: Lyme Borreliosis in Europe. World Health Organization, ecdc.europa.eu.

“Factsheet about Borreliosis.” European Centre for Disease Prevention and Control, 18 July 2017, ecdc.europa.eu/en/borreliosis/facts/factsheet.

“Klíšťová Encefalitida.” Avenier, www.ockovacicentrum.cz/cz/klistova-encefalitida#odstraneni-klistete.

“Správné odstranění klíštěte.” Klíště.cz, www.kliste.cz/cz/vse-o-klistatech/clanek/spravne-odstraneni-klistete.

“Naučte se odstraňovat klíště správně a bez rizika.” Klíšťová encefalitida, www.klistova-encefalitida.cz/novinky/naucte-se-odstranovat-kliste-spravne-a-bez-rizika-442.

Sdílejte tento článek:

Podobné články

30.10.2019

Kolik toho víte o prevenci?

0% Po jaké době má dospělý člověk v ČR nárok na preventivní prohlídku u praktického…

30.10.2019

Kolik toho víte o prevenci?

0% Po jaké době má dospělý člověk v ČR nárok na preventivní prohlídku u praktického…

23.08.2019

Mezinárodní očkovací průkaz

Mezinárodní očkovací průkaz je mezinárodně uznávaný a srozumitelný zdravotní záznam o provedeném očkování. V průkazu…

23.08.2019

Mezinárodní očkovací průkaz

Mezinárodní očkovací průkaz je mezinárodně uznávaný a srozumitelný zdravotní záznam o provedeném očkování. V průkazu…

22.07.2019

Příběh ambasadorky: Proč je důležité všímat si změn na svém těle

Dnešní uspěchaný svět, stres, práce, nedostatek času, honba za něčím lepším atd. nám mnohdy tak…

22.07.2019

Příběh ambasadorky: Proč je důležité všímat si změn na svém těle

Dnešní uspěchaný svět, stres, práce, nedostatek času, honba za něčím lepším atd. nám mnohdy tak…

03.07.2019

Dehydratace, úpal a úžeh

Letní teploty překračující 30°C s sebou nesou zvýšené riziko dehydratace, úpalu a úžehu. Jak se tyto…

03.07.2019

Dehydratace, úpal a úžeh

Letní teploty překračující 30°C s sebou nesou zvýšené riziko dehydratace, úpalu a úžehu. Jak se tyto…