Přednášky

Jsme organizace zabývající se vzděláváním v oblasti zdraví a zdravotnictví.

Zpracováváme výzkumem podložená data o zdraví a zdravotnictví, píšeme články a vytváříme srozumitelné infografiky, které najdete na www.sifty.eu.

Přednášíme na středních školách, pro které máme na míru připravené studiemi podložené přednášky z těchto odblastí:

1) (ne)zdravý životní styl aneb co jsou rizikové faktory (Nina)

2) farmakovigilance neboli desatero o léčivech (Péťa)

3) (ne)pohyb a jak o svém těle přemýšlet v tzv. sedavé době (Simona)

4) v dnešní době stále oblíbenější téma výživa (Honza)

5) Spánek a jeho neopomenutelný přínos pro naše zdraví (Mája)

Naši experti:

Ing. Petra Bačová

Vystudovala VŠCHT v Praze obor Výroba léčiv. Od roku 2014 se věnuje
farmakovigilanci – sledování bezpečnosti léčiv. V roce 2015 spolu se
zkušenějším kolegou založila firmu Pharma-Service International a společně začali rozšiřovat portfolium na registrace léčiv a kvalitu jejich distribuce. Firma se zaměřuje na malé a střední farmaceutické podniky, kterým postykuje kompletní poradenství ohledně administrativy léčiv se zaměřením především na farmakovigilanční služby na evropské úrovni. V současnosti firma sleduje bezpečnost přes 100 léčiv pro tuzemské i zahraniční klienty.

Jan Stuparič

Honza pochází z rodiny šéfkuchaře a láska k jídlu a práce s jídlem ho tak provází celý život. V profesní cestě ho ovlivnila další vášeň – pohyb a sport, což vedlo k absolvování magisterského studia na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK (2015). Již od začátku studií se živí jako osobní trenér a výživa je pro něj, při práci s klienty, každodenním tématem. To je také jeden z důvodů, proč se rozhodl pro další studium a momentálně je studentem oboru Nutriční terapeut na 1. lékařské fakultě UK. Je velmi rád, když ostatním dokáže ukázat, že k tomu, aby se člověk cítil lépe, mnohdy stačí jednoduchá změna v rámci stravovacího režimu. Za velmi důležité považuje, abychom vnímali jídlo nejenom jako něco, co naplní žaludky a zažene hlad, ale významný faktor, který tvoří každou naši buňku v těle, ovlivňuje naši náladu i vnímání. Stejně tak abychom dokázali v záplavě informací o výživě filtrovat ty trendové od vědecky ověřených. Honzovo nadšení pro výživu se neprojevuje pouze v teoretické rovině, ale i v té praktické. Pracoval v kuchyních v Austrálii či ve Švýcarsku, mnoho dalších znalostí o potravinách a jejich úpravách, získává na svých cestách po světě. Žádný stát a národnost nebere za poznaný, dokud důkladně nepozná opravdovou tamější kuchyni.

MSc. Nina Formánek Jaganjacová

Nina, dcera dvou lékařů, absolvovala v roce 2014 London School of Economics and Political Science v oboru Sociální politika / Mezinárodní rozvoj, a ve své závěrečné práci se zaměřila na reprodukční zdraví v Bosně a Hercegovině. Během studií pracovala jako stážistka na pracovišti HIV v UNICEF v Almaty, Kazachstánu, na Stálé misi České republiky v OSN v New Yorku a po ukončení studia pak pracovala pro Evropskou komisi v oddělení ukazatelů zdraví DG Santé (příklad její práce na fóru EU o alkoholu a zdraví na Spolu s pomocí svého týmu a prostřednictvím Sifty, Nina usiluje o pozitivní dopad na společnost, a to tím, že kombinuje to, co považuje za nejdůležitější: zdraví a vzdělání.

Ing. Simona Doležánová

Vystudovala ekonomiku a management cestovního ruchu, u toho procestovala Evropu jako zaměstnanec cestovní kanceláře a následně zasedla v jiné CK k marketingu. V té době již vedla lekce pilates. U sedavého zaměstnání ale zjistila, že ji to daleko více táhne ke cvičení. Proto se rozhodla obrátit svůj život naruby a věnovat se něčemu, co ji naplňuje a díky čemu může pomoci mnoha dalším. Nadále se vzdělává a navštěvuje kurzy z oblasti fyzioterapie, SM systému apod. „Pohyb je život“ je jejím hnacím mottem. Vede skupinové lekce v Aréně Pavly Kladivové a působí jako soukromá trenérka. Ve svých lekcích do cvičení zapojuje i různé rehabilitační a fyzioterapeutické prvky tak, aby se lidem ulevilo nejen od sedavých zaměstnání, ale od NEpohybu celkově.

Marie Tormová

Mája je v současnosti studentkou všeobecného lékařství na Masarykově univerzitě v Brně. Velice ji baví dozvídat se nové informace o fungování lidského těla a následně je předávat svému okolí.

Svůj volný čas tráví studiem, čtením a sportem – kruhovými tréninky, během a jógou. Zároveň se snaží bojovat proti dezinformacím o zdraví a lidském těle.